БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.96

Броварські реалії: сміттєві «подарунки» на Київській

Кожного дня в будень чи вихідний по вулиці Київській, особливо в районі Старого міста, обабіч дороги можна побачити десь поодинокі, а десь складені чималими купами пакети зі сміттям. Вони лежать скрізь – на зупинках, біля електростовпів або ж просто на газонах, тим самим яскраво демонструючи «високу культуру» та «європейський рівень» місцевих жителів приватного сектора. Адже цією дорогою – частиною міжнародної траси – проїжджає чимало гостей з сусідньої Білорусі, країн Прибалтики та інших регіонів

Хто винен?

«Люди, які проживають поряд з Київсь­кою, не дуже дотримуються порядку вивезення твердих побутових відходів. А виносять їх, навіть не використовуючи спеціальних пакетів, і залишають їх в громадських місцях – на зупинках, тротуарах», – розповідає Галина Плотнікова, начальник управління ЖКГ.
Журналісти «ГР» побували на Київській, щоб на власні очі побачити, в якому стані узбіччя та поспілкуватися з мешканцями. Деякі вважають, що мешканці приватного сектору вже, мабуть, звикли постійно порушувати правила сміттє­збирання. І навіть не уявляють, як може бути по-іншому. Навіщо купувати спеціальні пакети, витрачати кошти. Простіше виставити в чому є, все одно працівники КП «Бровари-Благоустрій» заберуть.
Деякі озвучують об’єктивні причини, мовляв, «Комунтранс» вивозить побутові відходи лише раз на тиждень, а у весняний період об’єми сміття збільшуються, тому господарям приватних садиб просто немає, де складати пакети зі сміттям. Біля воріт їх роздирають собаки, а власне подвір’я захаращувати не хочеться.
«З одного боку, люди бояться залишати в себе під дворами сміття, бо його розтягують собаки. Та й графіки вивезення сміття часто порушуються. І через це вони виносять до зупинки, бо знають, що там точно заберуть», – додає Галина Плотнікова.

Що робити?

Правилами благоустрою міста передбачена адміністративна відповідальність за залишення сміття в невстановленому місці. Попереджувальні таблички встановили в найбільш «популярних» для порушників місцях вздовж Київської. Але наших мешканців навіть така практика не лякає, адже живучи за принципом «не спійманий – не крадій», вдається уникати будь-якої відповідальності.
У спецвідділі контролю за станом благо­устрою та зовнішнім дизайном міста пояснюють, що відшукати порушника майже неможливо. Хіба що, ловити «на гарячому».
«Ми вже не перший рік моніторимо ситуацію. Проблема дійсно є і її треба вирішувати. Єдиний спосіб вплинути – штрафувати. Якщо людина зробила це вперше, можемо обійтись попередженням, на другий раз ми вже маємо право скласти адміністративний протокол. Але на ділі зробити це складно: приїжджає машина, ставляться пакети і людина одразу від’їжджає, або їде на роботу, лишає на зупинці пакет і сідає у маршрутку. Встановити особу, визначити, де вона мешкає та на кого саме складати протокол, неможливо», – розповідає Олег Єжаков, в. о. начальника спецвідділу.
Цілодобового чергування у спецвідділі не обіцяють, але кажуть, що планують проводити ранкові рейди-чергування. При цьому, щоб не лякати порушників, чиновники ніяк не будуть відрізнятись від пересічних броварчан, які, наприклад, чекають транспорт або розмовляють по телефону поблизу звичних сміттєточок. Ось тут порушник покарання не уникне.
Від такої поведінки мешканців, додається клопоту і двірникам, на яких лягає чи не подвійне навантаження.
«Кожен день змітаю залишки від цих пакетів. Ось, бачите, що люди викидають (показує, скільки залишків позбирала з надірваних пакунків). А там он біля тих пакетів вже собаки бігають, вишукують недоїдки. Додається і мені роботи, маю все змітати, прибирати. Немає у наших людей культури. Я вважаю, що за це потрібно штрафувати», – розповідає Галина, двірник.
Додається роботи і працівникам КП «Бровари-Благоустрій», які щоденно курсують по вулиці Київській і збирають «подарунки» броварчан. Треба ж рятувати обличчя міста, а за разом і його жителів.
Ось і виходить замкнене коло. Сміття виносять–комунальники прибирають–сміття виносять знов. Якби на тиждень благоустріївці «забули» прибрати пакети (до речі, це не входить в їх обов’язки), можливо, порушники перестали б носити, бо нема кому вивозити. Або раптом, побачивши стихійне сміттєзвалище, совість дала б про себе знати.

Думка громади

Проблема із сміттям, як виявилась, є актуальною та досить обговорюваною. Особливо переймаються люди старшого покоління. І зазначають – всі проблеми через невихованість.
«Я вважаю, що наше молоде покоління дозволяє собі занадто багато. Де ходять, там на ходу і викидають сміття. Невже не можна донести до сміттєвого баку і викинути? Так і з цими пакетами – чого його голову морочити, якщо можна кинути під носом сусідам та й піти», – скаржиться пані Ніна, пенсіонерка.
«Треба вводити штрафи і чималі. Нехай платять гроші, хто залишає. По-іншому ніяк не привчиш людей. Зараз дуже багато чого зходить з рук. І поліцію потрібно теж підключати, нехай штрафують», – розповідає броварчанин Леонід.
«Давно вже треба було поставити сміттєві баки. В мене на дачі у вуличці якраз стоїть бак, і люди зносять туди сміття. Але їх малувато, треба щоб у кожній вулиці стояли і їх регулярно вивозили, тоді проблема вирішиться», – пропонує пан Іван, пенсіонер.
Коли одні вірять, що встановлення сміттєвиків по приватному сектору буде виходом із ситуації, інші ставляться до ідеї із сумнівом: «Може й дійсно виходом було б поставити і по приватному сектору сміттєві баки. Але чи це допоможе повністю, не знаю. Якщо комусь бак буде не «по путі» і зручніше залишити на зупинці, до якої все одно треба йти, то будуть виносити на зупинку» – роздумує Олена, броварчанка.
Проблема набула розголосу і на просторах інтернету та соціальних мереж. Головним чинником, який призводить до бруду вздовж Київської, учасники дискусії вважають невихованість, менталітет та відсутність штрафів.
«Ми дивуємося чистотою в Європі, але там теж людей, що смітять, багато. Але те, що їх зупиняє – налагоджена система штрафів. У нас цього немає, а дарма. Де реально можна поповнити бюджет, то це за рахунок сміття: за недопалки на тротуарах, за сміття у лісі, сміття на придорожній смузі і так далі», – пише Оксана.
Тож чи є вихід із цієї ситуації? Як вважають броварчани, є і криється він не лише у встановленні контейнерів для збирання сміття та зміні компанії, що обслуговує. Велику роль відіграють виховання та звички. Слід вчитися культурі та не чекати, поки кожному під двором встановлять по особистому сміттєвому контейнеру.

treshstreet3


Софія Левицька

treshstreet

treshstreet1

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ