БРОВАРИ -3
НБУ USD 27.71

Курс на Європу: як змінились дозвільно-погоджувальні процедури у будівництві

17 січня Парламент прийняв Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності». Його імплементація дозволить спростити дозвільне регулювання галузі, разом з тим посилить контроль за якістю будівництва об’єктів та стане дієвим інструментом в боротьбі з незаконними будівництвами. Як зміняться правила на будівельному ринку, у матеріалі «ГР».

Ключові зміни

«Закон скасовує категорії складності будівництва, а також такий дозвільний документ, як декларацію. Тепер 80% об’єктів будуть зводити на підставі повідомлення про початок будівництва і прийняття в експлуатацію, а інші 20% — на підставі дозволу, що унеможливить виникнення незаконних забудов», — повідомив Геннадій Зубко, віце-прем’єр-міністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ.
Крім того, дещо змінили умови отримання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки, підвищили відповідальність органів держархбудконтролю за надані забудовнику дозвільні документи та майже вдвічі збільшили штрафні санкції для порушників містобудівного законодавства.

Три класи наслідків замість п’яти категорій складності

Основним нововведенням стала скасування категорій складності об’єктів будівництва. В даний час всі будівельні об’єкти в Україні діляться на V категорії складності.

Відповідно до прийнятого Закону, об’єкти будівництва:

• I і II категорій складності відносяться до об’єктів з незначними (СС1) наслідками;
• III і IV категорій складності відносяться до об’єктів з середніми (СС2) наслідками;
• V категорії складності – до об’єктів зі значними (СС3) наслідками.
Саме від певної категорії складності об’єкта будівництва залежить, яким чином буде розроблятися проектна документація, чи підлягатимеме вона експертизі, яка дозвільна процедура і порядок введення об’єкта в експлуатацію будуть застосовуватися.

Двоступенева дозвільна система

Закон скасовує декларації про початок виконання будівельних робіт. Відтепер право на виконання будівельних робіт об’єктів з незначними (СС1) наслідками виникатиме після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Будівництво об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми (СС2) та знач­ними (СС3) наслідками, відбуватиметься на підставі дозволу, як це було раніше для об’єктів IV–V категорій складності.
Порядок видачі такого дозволу, перелік необхідних для цього документів та підстави для відмови у його видачі не змінилися.
Вже зареєстровані до набрання чинності Законом декларації залишатимуться чинними до завершення будівництва.

Експертиза проектів

Закон визначає, що обов’язковій експертизі підлягають проекти будівництва об’єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
«Дозвіл на будівництво житлових комплексів, багатоповерхівок, торговельно-розважальних комплексів буде видаватися тільки після перевірки повного пакету документів. А проходження будівельної експертизи унеможливить прагнення деяких забудовників зекономити на якості та безпеці забудов. Кінцевий інвестор отримає в результаті чітке розуміння – що і де він купує і наскільки це законно», – зауважив Голова Держархбудінспекції Олексій Кудрявцев.

Вичерпний перелік для отримання містобудівних умов

Закон визначив вичерпний перелік документів для отримання містобудівних умов та обмежень. З діючого переліку вилучено ситуаційний план земельної ділянки та її фотофіксацію, проте додано копію документа, що посвідчує право власності на нерухомість – у разі реконструкції чи реставрації.
Закон визначає вичерпний перелік підстав для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень. Суттєво зменшено також склад та зміст цих умов.

Відповідальність за порушення зросла на 40–45%

Для порушників містобудівного законодавства новий Закон значно підвищує штрафні санкції.
«За деякими позиціями штрафи збільшено в 4 рази, що повинно стимулювати забудовників працювати чесно», – наголосив Олексій Кудрявцев.
Прийнятий в січні Закон офіційно вступає в силу з 10 червня, але для того, щоб він по-справжньому запрацював, Мінрегіон готує близько 30 підзаконних актів. Сподіваємось, Кабмін прийме необхідні документи, щоб забезпечити запровадження нових правил гри на ринку.

Вікторія Майстренко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ