БРОВАРИ +14
НБУ USD 28.01

Недитячі смертельні ігри

На початку 2017 року загадковий квест «синій кит» прийшов в Україну і одразу підірвав медіа-простір. Правоохоронці офіційно повідом­ляють, що в соцмережах було виявлено 434 групи «самогубств». Станом на 27 лютого, 102 вже заблокували. Та найстрашніше, що до цих груп долучилось 35 тисяч дітей

Хто такий «синій кит»

Історія почалася приблизно рік назад в Росії. Саме тоді в мережі Вконтакте почали з’являтися перші групи з небезпечною підлітковою грою «синий кит». Суть гри – виконати 50 завдань. Завдання для всіх різні, але пов’язані з тим, щоб завдати собі болю – зробити порізи чи малюнки на тілі, але останнє – для всіх однакове – самогубство.
Популярність «груп смерті» почала рости з неймовірною швидкістю, як і кількість їх учасників. Щоб почати гру, бажаючий мав розмістити у себе на сторінці один із хештегів: #синийкит, #морекитов, #тихий дом, #явигре, #разбудименяв420, #f57, #f58, після чого з ним зв’язувався куратор і гра починалась.
Після хвилі статей в ЗМІ такими групами зацікавились правоохоронні органи, та, навіть, заарештували одного з адміністраторів – Филипа «Лиса» за статтею «Доведення до самогубства». І здавалося, такі дії мали б припинити це божевілля, натомість послідовники «Лиса» почали з’являтися, як гриби після дощу.

Море поруч

Перша смерть «кита» в Україні сталась у грудні 2016 року в Маріуполі. П’ятнадцятирічна дівчина зістрибнула з даху. Подія стала справжнім резонансом. «Групи самогубств» опинилась під пильною увагою Кіберполіції та медіа.
Правоохоронці Київщини також висловлюють занепокоєння та спільно зі співробітниками Кіберполіції, служб у справах дітей та сім`ї, педагогами та психологами проводять широку превентивну роботу з батьками – у школах та громадських місцях. Окремо працюють з дітьми.
«Про цю гру я дізналася наприкінці минулого року від своїх учнів – розповідає нам класний керівник однієї з броварських шкіл Людмила Михайлівна, – і була дуже занепокоєна, хто, і головне, навіщо поширює це серед підлітків. А вже на початку цього року обласне управління освіти надало роз’яснення та методичні рекомендації щодо заходів, які необхідно вжити. В усіх класах негайно провели батьківські збори, та донесли інформацію до батьків. Наразі пильно слідкуємо за учнями та постійно проводимо з ними профілактичні бесіди, щоб вберегти від участі в подібних іграх».
У лютому Броварські поліціянти провели роз’яснювальну роботу на дорогах міста щодо популярної серед підлітків гри «Біжи або помри!», суть якої – перебігти дорогу якомога ближче перед автомобілем. Водії мають бути вкрай уважними, коли бачать біля дороги дітей, враховуючи той факт, що вони можуть кинутися прямо під колеса!
Варто сказати, що така увага не є марною. Тільки з початку цього року по всій Україні, завдяки пильності Кіберполіції, вчителів та батьків було врятовано більше двох десятків життів, деяких практично в останній момент. І, як не дивно, кількість самогубств серед дітей, за офіційними даними, зменшилась.

#Я в грі

Чому діти грають в цю смертельно небезпечну гру, якщо знають, що чекає їх у фіналі? Хтось з цікавості, хтось підбурений «на слабо» своїми однолітками, у когось проблеми в сім’ї, які породжують негативні думки.
«Я розпочав грати із цікавості. А зараз виконую 21 завдання, і вже не можу запинитися, рівень адреналіну зашкалює, мені це подобається» – розповідає у своєму відео-блозі один із гравців.
Але хто роздає дітям завдання, виступаючи в ролі кураторів? Відповідь, як на диво, дуже проста. Переважно, такі ж підлітки, а дуже часто і однокласники беруть на себе цю роль.
Це ж так просто. Список завдань легко відшукати в інтернеті. Створити фейковий аккаунт – справа 5 хвилин. Вичікуєш жертву, або підштовхуєш когось із однолітків розпочати гру, і ось ти вже керуєш чиїмось життям. Таке відчуття влади легко захоплює в юному віці, а думки про наслідки своїх дій губляться за фото- та відеозвітами, які обов’язково мають розміщувати твої «підлеглі».
Та іноді за справу беруться «професіонали». Це далеко не школярі. Вони володіють психологічними прийомами, здійснюють тиск на жертву, маніпулюють свідомістю. А у випадку, коли гравець відмовляється продовжувати, вдаються до відвертих погроз в бік рідних. Це може змусити багатьох нерішучих продовжити гру.
В Києві, наприклад, затримали двох студентів четвертого курсу медінституту, які створили подібну групу.
Як пояснили затримані, діяли вони з цікавості, намагаючись з’ясувати, як працює підсвідомість людини і чи вдасться маніпулювати підлітками. На щастя, жодний з їх «підопічних» серйозно не постраждав.

Броварські «кити»

У службі у справах дітей та сім’ї міської ради нам повідомили, що постійно перевіряють та відшуковують приналежність броварських учнів до таких груп, як в якості адміністраторів, так і в якості гравців. І знаходять.
«На жаль, у Броварах були зафіксовані випадки, коли школярі наносили собі шкоду, причому робили це безпосередньо в стінах школи. До нас зверталися також і батьки с проханням про допомогу» – розповідає Євгенія Маліборська, завідувач сектором у справах сім’ї.
Та все ж, проведена профілактична робота дала свій результат. Трагічних випадків в Броварах не зафіксовано.
Розповіли нам і про суто броварські групи, які були створені і працювали тільки в нашому місті. Вони не мають за мету довести підлітків до самогубства. Разом з тим, виходять за рамки моралі та культивують жорстокість.
«Нещодавно були виявлені групи, в яких школярі виставляли свої фото в оголеному вигляді, а також відео із побиттям чи жорстоким знущанням над однокласниками. Причому для деяких учасників це було просто шоком. Вони лише згодом згадували, як і при яких обставинах були зроблені ці фото» – розповідає Євгенія Маліборська.

#Я хочу, щоб ти жив

Та не тільки негатив породжує «синий кит». За час існування гра набула безліч противників, які небайдужі до цієї проблеми. #дельфины, #антикит, #яхочучтобытыжил, #подумайородителях – за цими тегами об’єднані групи людей, які ставлять собі за мету зупинити це безумство.
Серед них професійні психологи, які відшукують в соцмережах гравців та намагаються переконати їх відмовитися від продовження. Консультують батьків, як уникнути подібних ситуацій.
Також це підлітки, що під видом кураторів роздають завдання, які підкреслюють цінність життя, виводять з депресії, пояснюють, що вихід завжди є, все можливо – головне бажання людини. Жартівники, які відверто «тролять» кураторів і вимагають від них припинити діяльність. Відчайдухи, що намагаються знайти кураторів в реальному житті і передати в руки правоохоронцям. Така єдність у суспільстві не може не радувати.
Та все ж, найпершими на сторожі мають бути батьки, які повинні приділяти своїм дітям більше уваги.
В наш час передових технологій все більше батьків віддає своїх дітей на поталу гаджетів, віддаючи перевагу спокійному відпочинку перед телевізором. І схаменувшись, в один момент відкривають для себе, що зовсім не знають, чим живе та цікавиться їх дитина.
У рішенні покінчити життя самогубством не грає ролі соціальний статус або рівень добробуту сім’ї. Найчастіше спроби добровільно піти з життя роблять психічно здорові і благополучні діти.
Серед дітей-самогубців 60% – діти з нормальних, повноцінних сімей. Майже 70% суїцидів скоюють психічно здорові діти. В результаті аналізу трагічних фактів, можна стверджувати, що в  більшості випадків причина дитячого суїциду – це відсутність спілкування з близькими, обмежена увага до дітей.
Найкращою боротьбою зі смертельними іграми буде час, який ще з малечку ви присвятите своїй дитині, прививаючи їй цінність життя, даруючи свою увагу та формуючи психологічно здорову особистість. І тоді, в майбутньому, ви точно не будете боятися китів.

Тимофій Поперечний

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ