БРОВАРИ +10
НБУ USD 27.96

Почому ниньки анальгін?

Аптеки – заклади, куди звертатися доводиться кожній людині. Комусь, на жаль, частіше, комусь вряди-годи. І частенько при пошуку потрібного медикаменту виникає питання – чому один і той же препарат в різних аптеках коштує по-різному. Що до чого – намагався з’ясувати «ГР»

Фактори впливу на вартість

На визначення вартості препарату в аптеці впливає, перш за все, так звана дисконтна політика. Аптечні підприємства сегментують товари на групи, наприклад, група препаратів, яка приваблює покупця низькою ціною, або препарати, які приносять основний заробіток. А ще є супутні товари, косметика, дієтичні добавки та інші дрібниці у гарній яскравій упаковці та приваб­ливих коробочках.
Так у «препаратів, які приваблюють покупця», націнка буде мінімальна. Людина запам’ятає, що бачила цей препарат тут дешевше, це відкладеться в пам’яті і наступного разу за покупкою прийде саме сюди.
Так само і аптеки всередині однієї мережі можуть мати різну роль, будь то аптека в спальному районі, аптечний пункт при лікарні, чергова аптека, аптека низьких цін, і відповідно у кожній з них можуть бути різні націнки.
Ціна також може залежати від різної партії медикаментів. Оскільки аптеки ведуть партійний облік, то цілком реальна ситуація, що прийшовши в аптеку сьогодні, ви купите активоване вугілля дорожче на декілька копійок, ніж вчора. Коливання цін залежить від курсу долара і цін оптових постачальників.
Окрім того, при розміщенні товару або реклами на нього у «топових» місцях, виробники готові забезпечити ексклюзивні умови аптеці. Це, в кінцевому підсумку може вплинути на те, що препарат у такому закладі може коштувати дешевше.
До того ж, у аптечних мереж різні умови роботи з дистриб’юторами, чим більше мережа і обсяги закупівель, тим краще умови.
Впливають на вартість і своєрідні «цінові війни» між аптеками. Якщо аптеки розташовані поруч, то, як правило, одна з них веде боротьбу за виживання. Сьогодні через недосконалість законодавства, аптеки можуть відкриватися у метрі одна від одної і цим користуються великі мережі. Аптека-«агрессор» відкривається поруч, знижує ціни і руйнує бізнес аптеці-конкуренту. Класика жанру. Але не поспішайте радіти, після «видавлювання» конкурента переможець повинен буде компенсувати витрачені зусилля, піднявши ціни.
Підсумок такий – якщо ви побачили на аптеці напис «Низькі ціни», це зовсім не означає, що так і є.

Безконтрольні «приватники»

Як не прикро, мусимо констатувати після спілкування з експертами в царині фармакології, що більшість аптечних закладів у Броварах сьогодні заходяться у приватній власності.
Різке зростання цін на ліки ще можна зрозуміти, коли довкола все дорожчає через курс долара. Однак, коли ціна на той самий препарат в аптеках різниться на понад 50 гривень, виникають нездорові підозри.
«Ви знаєте, сьогодні до аптек потрібно ходити зі своїм заспокійливим. Ціни скажені! Мало того, що ростуть, як на дріжджах, так у кожній ще й різниця може становити від 10 до 100 грн. Їх взагалі хтось контролює?!!», – обурюється пенсіонер Василь Васильович.
На жаль, ціноутворення у приватних закладах не контролює фактично ніхто. Більше того, навіть точної цифри кількості аптек у Броварах ми так і не дізналися. Величезну кількість закладів, що реалізують такий у прямому сенсі слова життєдайний продукт, як ліки, вже давно варто взяти під особливий контроль.
«На мою думку, має бути створено спеціалізований фармацевтичний сектор, який хоч якось буде скеровувати діяльність аптек на території міста, певним чином впливати і в кінечному результаті їх контролювати», – каже завідувачка мережі комунальних аптек Наталія Дмитрі­ченко.

Соціальна відповідальність у пріоритеті

У Броварах, до речі, не все так погано. На території міста кожна аптека має свою «фішку», більшість схильні до проведення акцій для певних категорій населення. Але системно працювати з законодавством, брати участь у впровадженні державних програм цікаво не всім. «Першопрохідцем» та лідером у цьому питанні є добре відома у Броварах аптечна мережа «Вета-плюс».
«Тісна співпраця з пільговими категоріями населення у рамках впровадження державних та місцевих програм – цікава та актуальна і на сьогодні. Ми постійно контактуємо з міською радою ветеранів, працюємо в рамках міської програми по гіпертонії, з квітня плануємо перейти до всеукраїнської програми реімбурсації лікарських засобів», – каже керівник медичного центру «Вета-плюс» Анна Павленко.
В аптеках «Вета» визначені категорії броварчан можуть отримати безкоштовно деякі лікарські засоби або ж з 50% знижкою. Було б непогано, аби й інші приватні аптеки взяли приклад з «Вети».

«Комунальні» будні

Щодо комунальних закладів, то вони на сьогодні працюють, але порахувати їх можна буквально на пальцях однієї руки.
«У нас в лікарні працює аптека №1, яка обслуговує тільки потреби нашого стаціонару та онкохворих, які отримують тут знеболювальні препарати за рецептами. Аптеку на Торгмаші, на жаль, довелося закрити в силу економічних оставин. Повноцінні аптеки працюють на Ярослава Мудрого (Кірова) та в хірургічному корпусі ЦРЛ», – каже Наталія Дмитріченко.
Однак, є ще декілька комунальних аптечних пунктів, що обслуговують броварчан: в дитячій лікарні, в терапевтичному корпусі ЦРЛ та в поліклініці. За якість придбаних тут медпрепаратів керівник ручається, адже багаторічний досвід спілкування з постачальниками, ретельна підготовка до процедур закупівлі, практично виключають можливість наявності неякісного товару у комунальних аптеках.

«Від ваших ліків мене трусить»

Як і квиток у транспорті, чек на лікарські засоби може у випадку чого стати вашим «страховим полісом». Адже нерідко буває так, що після прийому того чи іншого препарату, призначеного лікарем та придбаного в найближчій, чи найдешевшій, чи просто «по путі» аптеці, або виникають негаразди у вигляді побічних реакцій, або лікування здається неефективним. Як кажуть, не помогло. І хоч препарати купуються в різних аптеках, зі скаргами часто йдуть до керівництва комунальної мережі.
«У такому випадку проводиться розслідування, але найперше, що має бути у пацієнта – це чек на придбання в тому чи іншому аптечному пункті чи закладі. І навіть на чеки треба звертати увагу. Наприклад, був випадок, коли нам принесли два чеки, які навіть не були фіскальними. Питання – на яких же тоді підставах працює ця аптека?», – каже Наталія Дмитріченко.
Від якості придбаних ліків у більшості залежить і авторитет самих лікарів. Адже якщо призначений препарат не дає швидкого та очікуваного ефекту винен хто? Правильно – лікар. А про те, що сам препарат може бути, м’яко кажучи, сумнівної якості, думається в останню чергу. Та я ж в аптеці купувала! Не можуть же продавати погані ліки! Однак, пригадуючи декілька гучних скандалів з партіями неякісної вакцини чи медпрепаратів, приходимо до висновку, що в нашому житті можливо все…
Наостанок хотілося б побажати кожному з нас якомога пізніше почати цікавитися цінами на ліки. Будьмо здорові!

Ярина Вишневецька

farma8

farmafarma1farma3farma4farma5farma6

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ