БРОВАРИ +20
НБУ USD 27.76

Зустрічаймо Масляну – традиційне свято сотень поколінь

Вже з наступного понеділка 20 лютого розпочинається масляничний тиждень, який завершиться у неділю святкуванням Масляної. Як готуватись і як провести наступний тиждень у матеріалі «ГР»

Символіка свята

Свято Масляної завжди повязували із приходом весни, коли природа починає прокидатися після довготривалих зимових хуртовин. Саме тому це свято є символом проводу зими і зустрічі «квітучої» пори року.
Цікавим є факт, що у народі у «Масляної» існує багато інших, цікавих назв – Масляниця, Сирна, Касаточка, Цукрові вуста, Чесна масниця, Весела, Об’єдуха, Ясочка. Всі ці назви жіночого роду. І не даремно, адже з давніх давен Масляна вважалася суто жіночим святом і чоловіки навіть перевдягалися в жінок, щоб мати право його святкувати.
Масляна не прив’язується до певного числа у календарі, а традиційно відзначається протягом останнього тижня перед Великим постом. Залежно від року, припадає на лютий-березень. Попри те, що свято зародилося ще в часи стародавньої слов’янської культури, його шанують і зараз.

Святкові традиції

Звичайно, що головний, незмінний атрибут – підрум’янені млинці. І це, напевно, один із найяскравіших символів Масляної, котрий дійшов до наших днів. А от що окрім млинців асоціювалося у наших предків із цим чудовим святом, чим вони себе забавляли та які звичаї були пов’язані з цим святом – розповімо залюбки.
За повір’ям, чим яскравіше і цікавіше прожити цей період, тим щасливішим і багатшим буде рік. Тож наші предки не скупилися на танці, співи, посмішки, різноманітні забави на свіжому повітрі, посиденьки із рідними та друзями.
Так, понеділок називали «Зустрічі». Саме в цей день добудовували гірки, гойдалки, балагани. І опісля, молоді дівчата збиралися великими компаніями, виходили на вулицю і влаштовували веселі забавки.
Вівторок – «Загравання». Після ранішніх забав на свіжому повітрі, господині йшли пекти млинці і запрошували частуватися всіх рідних та знайомих. Але головною темою цього дня залишалося кохання: не­одружені хлопці виглядали собі наречених, а дівчата, дивилися на парубків, обираючи собі майбутнього чоловіка.
Середа звалася «Ласуни», або «Ласункою». У цей час зять приходив до тещі на млинці. І якщо в сучасних умовах нагодувати зятя просто, то раніше, коли родини були великими і у тещі міг бути далеко не один зять, нагодувати всіх було складно. Старанна теща мала напекти безліч різних млинців – і маленьких, і великих, і молочних, і з медом, і з оселедчиком, і з солодкими начинками.
Четвер йменували днем «Розгулу». Цей день був апогеєм святкування. Народ вдавався до всіляких забав: крижані гори, балагани, гойдалки, катання на конях, карнавали, кулачні бої. Окрім цього, можна було ще з далеку почути голосні пісні та побачити опудало, яке возили по селу.
А от в п’ятницю приходили «Тещині вечори». Кожен зять повинен був сходити в гості до своєї тещі. У цей день кликали в гості не просто так, а для того, щоб повчитися розуму та мудрості у старших, вислухати їхні корисні поради і добрі напуття.
Субота це час для, так званих, «Невістчиних посиденьок». Окрім вже традиційних застіль, на яких невістка мала частувати різноманітними млинцями, продовжувались і масові гуляння на свіжому повітрі.
Останній день Масляної «Прощена неділя». Час для того, щоб просити вибачення у всіх рідних та знайомих за минулі образи. Саме в цей день спалюють солом’яне опудало – символ зими.
Тож, як бачимо, наші предки проводили це свято досить жваво та неординарно. Якщо вас теж захопила ідея традиційних святкувань, ви ще маєте час для того, щоб вдало підготуватися. Знайти рецепти смачних млинців, домовитися із рідними та друзями про святкування, або ж просто, налаштуватися на позитивну та яскраву зустріч Масляної.

Богдана Дем’янчук

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Вівторок, 30 березня 2021, 15:21
Четвер, 15 квітня 2021, 10:43

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ