БРОВАРИ +8
НБУ USD 27.96

Із окупованих територій в Бровари.Як живеться внутрішньо переміщеним особам в нашому місті

Здавалося б, війни, теракти, масові вбивства повинні відходити у минуле, адже ми живемо у сучасному світі, де є місце високим дипломатичним стосункам та переговорам. На жаль, все буває не так, як хочеться, і підтвердженням цьому є війна на Сході. Наша молода держава вже вдруге стикається з таким процесом, як внут­рішнє переміщення осіб. Вперше – після аварії на ЧАЕС, вдруге – через вій­ну. І якщо у 1986 році близько 116 тисяч осіб знайшли собі житло в іншому місці, то зараз рахунок йде вже на мільйони. Станом на 2016 рік на обліку перебувало понад 1 785 740 осіб. До нашого міста переїхало теж чимало родин. В управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради перебуває  на обліку 5925 осіб з тимчасово окупованої території України

Схема «схопив речі –переїхав»

Першим, хто приймав громадян з окупованої території, був Броварський територіальний центр. Саме тут тимчасово перебували внутрішньо переміщені особи, перш ніж вони знайшли собі місце постійного проживання.
«Ми приймали переселенців у перші дні, як тільки вони прибули до нашого міста. Коли були особливо насичені, «гарячі» дні, ми не дивилися на те чи підходить нам особа по нормативних документах. Ми приймали і батьків з дітьми, і стареньких. Ми ціле літо забезпечували їх необхідним харчуванням. Але ситуація швидко стабілізувалася. І зараз ми маємо на обліку 22 особи внутрішньо переміщених, які належать до відповідних категорій», – розповідає Діана Лудченко, директор Броварського терцентру.

Весь шлях очима перселенця

Навіть якщо брати до уваги сам переїзд, це вже неабиякий стрес для людини. А ще варто додати нервове навантаження, відчуття обов’язку перед родиною, страх незвіданого, пристосування до нового місця та способу життя, малогрошів’я.
Це все накладає чималий відбиток на характер та поведінку людини. Напевно, найважче у цій ситуації доводиться дітям. Їх крихка психіка ще не прилаштована до таких кардинальних змін. І щоб перемкнути увагу малечі на більш позитивні речі, дати змогу їм повірити в казку та в добрі вчинки, працює центр соціальних служб для дітей сім ї та молоді.
«Ті особи, які до нас звернулися, перебувають на обліку. Їх не так багато, близько 30–35 сімей. І ми працюємо переважно з дітками. От до 1-го вересня отримали набори канцтоварів, портфелі. Декілька родин на День захисту дітей відвідали благодійний обід і виставу. Від нашого центру вони отримують за програмою «Назустріч дітям» до великих свят продуктові набори, солодкі подарунки до новорічних та різдвяних свят. Якщо у нас є одяг, то ми викликаємо всіх, роздаємо і кожен має змогу обрати те, що до вподоби. Окрім цього, запрошуємо діток на розважальні заходи», – розповідає Аліна Ярмоленко, директор ЦССДМ.
Інші соціальні підрозділи теж працюють із внутрішньо переміщеними особами. З необхідною інформацією щодо життєдіяльності міста можна ознайомитися на спеціальних плакатах. Це свого роду підказки для осіб, що стосуються усіх сфер життя. Тут є повна інформація з адресами служб, номерами телефонів та короткою інформацією про кожну з них. Один із таких плакатів є у приміщенні соціального центру.
«На стенді є значний обсяг інформації, що допоможе внутрішньо переміщеним особам. Окрім цього, тут є буклетики, де також розписані різні аспекти. Ми ставимо внутрішньо переміщених осіб на облік, визначаємо і видаємо адресну грошову допомогу», – розповідає Алла Петренко, начальник управління соціального захисту.

Життя «по-новому»

Окрім першочергових «справ», які лягають на плечі переселенців, є ще низка інших, які допомагають швидше адаптуватися до життя в незнайомому середовищі. Медична та психологічна підтримка є невід’ємною складовою комфортного перебування. Її було надано більш, ніж 1000 особам. Так, у нашому місті зареєстровано 835 осіб, які хворі на серцево-судинні хвороби, 83 хворих на цукровий діабет, 42 онкохворих, 24 дітей-інвалідів, 44 дитини із вадами розвитку, у місто приїхало 112 вагітних жінок, троє хворих на ВІЛ/СНІД. Окрім цього стаціонарна допомога була надана 1359 особам, з яких 817 дорослих та 542 дитини.
Працевлаштування – ще один із чинників, які необхідні для ведення повноцінного життя. У 2016 році Броварський центр зайнятості взяв на облік 52 особи, з яких 10 було успішно працевлаштовано. Окрім цього, призначається виплата допомоги по безробіттю згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». 54 переселенцям вже нараховані кошти на загальну суму понад 5584 тис. грн.
Щодо сфери освіти, то тут також є низка напрацювань – дітям забезпечено безкоштовний доступ до освітніх послуг. Службою у справах дітей та сім’ї оздоровлено 91 дитина, для 24 сімей виділено гуманітарну допомогу і забезпечено дорослими та дитячими речами.
Також дітям було надано можливість навчатися у закладах нашого міста. Загалом, до броварських шкіл пішов 441 школярик-переселенець, а до дитячих садочків влаштовано 190 малюків.
Грошова допомога теж є підтримкою. Для потреб внутрішньо переміщених осіб (за 2015–2016 рік) було надано грошову допомогу у сумі 67,6 тис. грн. Саме ця цифра була розподілена між 59 родинами.

Документообіг

Не є таємницею той факт, що попри всі старання, виникають і складнощі. Багато осіб звертається для отримання паспорту, для зміни прізвища, тощо. І тут можуть виникати проблеми через відсутність зареєстрованого місця проживання. Коли особа звертається до міграційної сліжби з метою отримати новий документ, виникає ряд запитань. Для того, щоб отримати новий, треба зібрати цілу папку паперів. А з цим бувають труднощі. Складно працювати ще й тому, що з окупованої території не приходять жодні офіційні відповіді на запити для підтвердження документування паспортами. Підтвердження громадянства України теж буває складно отримати.
«Люди деякі аспекти не зовсім розуміють. Проблеми виникають, бо особа, в силу певних обставин, не може надати ті документи, які були б підставою для документування їх паспортом. І зрозуміло, що є й незадоволені. Але мало хто хоче і може зрозуміти той факт, що у нас є певний, визначений алгоритм дій, встановлений законодавст­вом. І по-іншому ми не маємо права працювати», – каже Лідія Петрик, начальник Броварського районного відділу державної міграційної служби.
Інша проблема – це подання недостовірних, підробних документів: «У ході роботи виникали питання щодо достовірності, коли люди звертались із Лугансь­ка та Донецька. Щодо вклеювання фотографії, обміну паспорта – документи були видані з порушенням чинного законодавства. Ми їх вилучали, а людям рекомендували спочатку оформляти громадянство», – додають у державній міграційній службі.
Незважаючи на проблеми та негаразди, переселенці облаштовуються на новому місці. Для когось Бровари – тимчасовий прихисток, але для більшості переселенців, швидше за все, наше місто через деякий час стане рідним.

Слава Одинець

okypant

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ