БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

ЖИТИ СТАЛО ВЕСЕЛІШЕ!Що приніс українцям 2017 рік

Здавалося б, куди ще далі затягувати паски. І так комуналка захмарна, ціни фантастичні, думки чорні, майбутнє в далеко не райдужних кольорах. Однак, з 1 січня 2017 року в Україні вступило в силу досить багато законодавчих нововведень, які здатні змінити життя простих громадян. От тільки в який бік котимось?

«МІнІмалка» 3200 – ура?..

З 2017 року вступає в силу законопроект №5130 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до якого мінімальна заробітна плата підвищиться до 3200 грн.
При цьому протягом усього 2017 року розмір мінімальної заробітної плати вже не буде змінюватися в залежності від перегляду прожиткового мінімуму.
Крім того, пам’ятаймо, що заробітна плата являється складовою собівартості будь-якого товару чи послуги, а отже ціни неминуче поповзуть вгору. Підвищиться і розмір податку на нерухомість, і окремі судові збори, і деякі інші адмінпослуги.
Експерти прогнозують паралельно з підвищенням мінімалки підвищення рівня безробіття, переведення працівників на часткову зайнятість та тінізацію бізнесу.

Нова система нарахування пенсій

Відповідно до закону «Про загально­обов’язкове державне пенсійне страхування», система нарахування пенсій зміниться. Так 1 січня 2017 року починає діяти накопичувальна система виплати пенсій: кожен українець молодше 35 років почне відраховувати частину своєї зарплати на майбутню старість. Такі відрахування акумулюються на індивідуальному рахунку, скористатися ними можна буде тільки після виходу на пенсію. При цьому протягом п’яти років (з 2017 по 2022 рік) відсоток відрахувань поступово зросте з 2% до 7%. Надалі цей відсоток буде залишатися незмінним. За рік планується залучити близько 5 мільярдів гривень.
Але разом з тим будуть проводитися і відрахування за старою пенсійною системою. Таким чином, при одночасній роботі і солідарної (старої), і накопичувальної (нової) пенсійної системи деяким категоріям громадян доведеться платити податків більше – 24%–29% замість 22%.
Нагадаємо, що зараз мінімальна пенсія становить 1247 гривень, а протягом наступного року вона поетапно збільшиться до 1373 грн. При цьому прожитковий мінімум складе до кінця року 1700 грн.

Регулювання цін на ліки

З 1 січня держава почне регулювати ціни на деякі ліки – зокрема, на препарати проти серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу і бронхіальної астми.
Кабмін встановить граничні ціни (верхня межа) на ці ліки на рівні не вище, ніж в сусідніх країнах (Польщі, Латвії, Словаччині, Угорщині, Чехії). На відшкодування за рахунок держави вартості ліків в бюджеті на наступний рік передбачено 500 млн. грн., ще 632 млн. грн. закладено на відшкодування вартості інсуліну.
Крім того, в 2017 році фінансування програми з протидії епідемії ВІЛ зросла на 132%. Це означає, що країна зможе досягти безпрецедентного результату – 101 000 українців з ВІЛ отримають лікування АРВ-терапією. Ліки видаються державою безкоштовно, і хоч і не вбивають вірус ВІЛ, але уповільнюють його розвиток, а також поширення хвороби.

Телебачення стане платним

1 січня 2017 року набирає чинності закон «Про внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Відтепер медіагрупи зможуть вимагати з операторів кабельного телебачення плату за мовлення каналів в їх мережах. Медійники вже озвучили свої розцінки, але, правда, не всі провайдери готові їм платити. Якщо ж вони погодяться на умови телегруп, витрати провайдерів виростуть, а разом з ними – і абонплата для споживачів. В кінцевому рахунку, і так і так постраждає телеглядач: або залишиться без улюблених передач, або буде платити більше.

ПідвищитЬся зарплатня педагогів

З 1 січня 2017 року посадові оклади вчителів підвищаться на два тарифних розряди – тобто на 50%. Таке рішення прийняв Кабінет міністрів України.
Таким чином, зарплата вчителя вищої категорії, якого віднесуть не до 12-го, а до 14-го розряду, з 1 січня складе від 5266 грн до 6841 грн. Вчителі без категорії будуть отримувати від 3960 грн. до 4853 грн.
До того ж, виросте зарплата лікарів – на 30%. Іншим бюджетникам підвищать зарплату на суму до 30%.

Половина студентів буде без стипендій

Це, мабуть, одне з найбільш обговорюваних і спірних нововведень 2017 року. Вже з 1 січня 2017 року суттєво скорочується число одержувачів стипендій, але при цьому розмір стипендії зросте. Так, якщо зараз студенти отримують 840 грн., то з січня 2017 стануть отримувати 1100 грн., а підвищена стипендія становитиме 1600 грн.
Проте, відтепер допомогу від держави отримають максимум 40% студентів (за рейтинговою системою), а не дві третини, як було раніше. Крім того, Мінфін наполягає, щоб до 2019 року поступово зменшити кількість стипендіатів до 15%.
В рамках стипендіальної реформи стипендії розділяться на два види: соціальні (для соціально незахищених студентів – вихідців з малозабезпечених сімей, пільговиків і т. п.) і академічні (за заслуги у навчанні). Соціальну стипендію отримуватимуть близько 7% студентів.

Нова ставка єдиного податку

З прийняттям змін до податкового законодавства, і зміною так званої «мінімальної зарплати», зміняться умови роботи суб’єктів підприємництва, зареєстрованих як платники єдиного податку.
Ставка єдиного податку для першої групи залишається на рівні 10%, але «відв’язується» від мінімальної заробітної плати і «прив’язується» до прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня. Таким чином, підприємцям потрібно буде платити за місяць до 154,4 гривень.
Для другої групи залишаються фіксовані ставки у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, але виросте сама сума – 640 гривень (20% від 3200 гривень).
Для третьої групи відсоткові ставки залежатимуть від доходів. У платників ПДВ залишається 3%, у неплатників – 5%.

ЄСВ платитимуть навіть «сплячі» ФОПи

З 1 січня 2017 року єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі 704 гривні на місяць платитимуть навіть ті фізособи-підприємці, які не отримують дохід.
Для ФОП, що належить до першої групи спрощеної системи оподаткування, держава встановила належну до сплати суму ЄСВ за себе в розмірі не менше 0,5 мінімального страхового внеску, тобто 352 грн. на місяць.
Винятки встановлені лише для підприємців, які є інвалідами або пенсіонерами за віком і отримують в законодавчо встановленому порядку пенсії або соціальну допомогу. Вони будуть звільнені від сплати ЄСВ за себе.

У аграріїв заберуть пільги

Відповідно до Податкового кодексу, з 1 січня 2017 року всі аграрії переходять на загальну систему оподаткування – спецрежим ПДВ для сільгоспгалузі скасовується. Якщо Верховна Рада України не затвердить якихось нових норм, то це відбудеться автоматично.
У той же час дотації на сільське господарство в 2017 році обіцяють збільшити вдвічі і вони складуть 5,5 млрд. грн. У 5 разів виросте бюджет Міністерства аграрної політики – до 7,4 млрд. грн.
Та все одно, експерти прогнозують, що дрібні товаровиробники не витримають конкуренції на ринку в нових податкових умовах, а великі агрохолдинги отримають ще більшу монополію та піднімуть ціни на продукцію.

Зростуть акцизи на алкоголь та цигарки

У бюджеті на 2017 рік передбачено підвищення акцизів на тютюнові вироби і алкоголь. На цигарки специфічна ставка склала 40%. На алкогольні і слабоалкогольні напої податок зріс на 20%, кріплені та ігристі вина – на 12%.
Фахівці вже підрахували, що пачка цигарок подорожчає в середньому на 3,5 грн. Українцям варто готуватися і до подорожчання алкоголю. Горілка подорожчає на ті ж 20%, а пиво і вино – на 10–15%. Це загрожує подальшою тінізацією ринку і масовим поширенням «паленки».

Автомобілістам підготували нові ціни на пальне

Важливою податкової новацією є також відміна так званого роздрібного акцизу з нафтопродуктів. Тепер ставка з роздрібних продажів буде закладена в загальні податки на паливо.
Відповідно, з 1 січня 2017 року на бензин вводиться ставка 213,5 євро/тис. л, на скраплений газ 52 євро/тис. л, що приблизно в 1,5 рази більше, ніж зараз.
Але головне – депутати прибрали «плаваючий» акциз на дизельне паливо. Зараз ставки варіюються від 97 євро до 125 євро/тис. л в залежності від якості палива. Постачальники платять більше за «брудний» дизель рівня Євро-2, і менше за паливо Євро-5. Тепер всім встановили єдиний акциз – 139,5.
Тож мало того, що все дизельне паливо виросте в ціні, так імпортерам ще й буде невигідно завозити продукцію більш високих екологічних стандартів, отже варто очікувати загального погіршення якості ДП, прогнозують експерти.

Ярина Вишневецька

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ