БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

Інсультний центр у Броварах – фантом чи здійсненна мрія

Ангіоневрологічне відділення Броварської ЦРЛ – територія «анге­лів у білих халатах». Про створення блоку інтенсивної терапії інсультів завідуючий відділенням Олексій Павлович Онопрієнко мріє вже давно. На якому етапі зараз знаходиться втілення, що хвилює та що не може не радувати – про це та багато іншого «ГР» дізнався та пересвідчився на власні очі

Ціна життя – хвилини

Інсульт – небезпечне гостре захворювання, яке є другою за частотою причиною смертності населення в Україні. Як свідчить світова практика, найкращі результати лікування інсульту можуть бути досягнуті під час перебування пацієнта у спеціалізованому інсультному відділенні, яке розташоване у багатопрофільній лікарні і дозволяє поєднати допомогу у гострому періоді захворювання з ранньою повноцінною реабілітацією.
Інсульт «молодшає», прогресує, кількість випадків невпинно збільшується… Завідуючий ангіоневрологічним відділенням Броварської центральної районної лікарні, Заслужений лікар України Олексій Павлович Онопрієнко констатує невтішні статистичні дані.
«Тільки за минулий 2015 рік у нас було понад 700 пацієнтів з діагнозом інсульт. Це фактично у 3,5 рази вище, ніж десять років тому», - каже Олексій Павлович.
Причини такого стрімкого збільшення кількості пацієнтів-інсультників різні, але основна – соціальні негаразди. Війна на Сході не тільки калічить та забирає життя чоловіків на полі бою. Поряд з нами живуть батьки, рідні, дружини хлопців, які віддають життя або залишаються інвалідами після АТО.
Нервування, стреси, емоційне напруження – і як наслідок інсульти. Лікарі останнім часом констатують зростання кількості задавнених хвороб, люди поступають до лікарні у важкому стані, з полідіагнозами. Причина банальна – елементарна нестача коштів. Люди «досиджуються» до останнього, лікуються найдешевшими препаратами, а потім потрапляють до лікарні у вкрай важкому стані. З інсультом так вичікувати не варто.
«Для нас найцінніше – це час. Важливо, щоб хворого доставили нам якнайшвидше, адже протягом перших трьох годин ми ще можемо провести необхідний комплекс заходів і людина має всі шанси повернутися до повноцінного життя», – каже Олексій Онопрієнко.

Головними ознаками небезпечної та почасти неочікуваної хвороби є раптові симптоми:

• оніміння чи слабкість руки, ноги, лиця чи половини тулуба;
• зниження гостроти чи втрата зору;
• труднощі у вимові слів чи розумінні мови;
• сильний головний біль без видимої причини;
• головокружіння, нудота;
• хитання при ходьбі, втрата рівноваги без видимої причини.
Тому лікарі наполегливо радять звертати увагу на своє психологічне здоров’я та стан, а при виникненні хоча б одного з симптомів негайно звертатися до фахівців.

Щоденні турботи броварсь­ких «ангелів»

Ангіоневрологічне відділення Броварської ЦРЛ розраховано на 80 ліжок, однак, перенавантаженість є завжди. 105, 110, навіть 115 пацієнтів доводиться лікувати одночасно.
«Головне – це кадри. Без них я нічого не вартий. У відділенні сьогодні працює 21 медсестричка, 5 лікарів, сам веду три палати. А взагалі у районі 13 невропатологів», – каже заввіділенням.
Чи достатньо персоналу? Звичайно ж, що ні. Лікарям доводиться «розриватися» між «стаціонарниками», які вимагають повсякчасного нагляду, оглядами у приймальному відділенні та наглядом за пацієнтками пологового будинку. Часто-густо доводиться потрапляти в ситуацію «стій там – іди сюди».
Однак, навіть у таких умовах, наші лікарі «дають фору» навіть кращим європейським показникам. Судіть самі – у Європі середні показники смертності після інсульту – від 40 до 60%, тоді як броварські медики гарантовано повертають до життя 70-75% пацієнтів. І це фактично на «голому ентузіазмі».
Ще одна турбота – технічне забезпечення. У відділенні немає власних сучасних приладів – МРТ, КТ, томографів та ще багато чого, що у поєднанні з неоціненним досвідом наших лікарів могло б перетворити відділення ангіоневрології БЦРЛ на справжній інсультний центр.

Мрія Заслуженого лікаря Онопрієнка

До речі, подібних закладів в Україні, а тим паче на Київщині, зовсім небагато, близько 18.Інсультні центри мають Рівне, Вінниця, Київ, Львів, Дубно, Одеса, нещодавно відкрили блок у Білій Церкві. Планується створення таких закладів на Закарпатті та Кіровоградщині.
Доведено, що інсультні центри відіграють ключову роль у підвищенні виживаності пацієнтів з ішемічним інсультом і підвищують їх шанси надалі зберегти незалежність від оточуючих, і працездатність.
Сам факт перебування хворого в спеціалізованому інсультному центрі підвищує його шанси на виживання і відновлення. Цьому є логічне пояснення. У інсультному блоці сконцентровані ті фахівці і ті ресурси, які дозволяють надавати допомогу саме даній категорії хворих.
Ранній початок реабілітації – вирішальний фактор одужання пацієнта і повернення його до нормального життя і роботи. Індивідуальний підхід до кожного пацієнта фахівців мультидисціплінарної команди, а саме лікаря, кінезітерапевта, ерготерапевта, логопеда, психолога, медичних сестер, дають найкращий результат. Мета реабілітаційної програми – запобігання інвалідизації пацієнтів після перенесеного інсульту.
Саме про створення нехай поки що не центру, а хоча б блоку інтенсивної терапії, давно мріє Заслужений лікар України Олексій Онопрієнко. За власної ініціативи Олексій Павлович вже фактично облаштував палату на 6 ліжок, потихеньку «стягує» (в хорошому сенсі цього слова) сюди меблі та обладнання. До цього у блоці поміняли вікна, встановили систему відеоспостереження, яке вже діє в усіх палатах відділення.
«Ось дивіться, полички вчора закупив, біля кожного ліжка встановимо під монітори. На кожного хворого має показувати тиск, пульс, оксигінацію, ЕКГ. А є ще монітори, які виводять криву судин головного мозку, аналізатор до кожного монітора підключений. Лікар підходить, натискає кнопку – аналізатор видає: ЕКГ, реограму, пульс і т.д.І поряд принтер, натискає – і маємо всю інформацію на цю годину. Але це поки що мрії», – каже Олексій Павлович.
А ще зауважує, що справою своєю горіти треба. Не будеш горіти – не буде нічого…

Оптимістичний фінал

За інформацією головного лікаря ЦРЛ Валентина Багнюка, питання забезпечення блоку інтенсивної терапії знаходиться на контролі у адміністрації лікарні, дещо з необхідних меблів та обладнання вже виставлено на тендер, тому не можна сказати, що мрії не здійсняться.
От тільки з якою швидкістю – поки що невідомо…

Ольга Підлісна

insylt

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ