БРОВАРИ +14
НБУ USD 27.98

Ігор Сапожко: «Програма реконструкції очисних споруд – проект, який зацікавив міжнародні фінансові організації. Впевнений, що спільними зусиллями нам вдасться реалізувати задумане!»

«Комунальна катастрофа» або «каналізаційний колапс» – саме так броварчани прозвали низку аварій на інженерних мережах, що сталася в місті тиждень тому. Один за одним в різних районах Броварів «йшли під землю» каналізаційні колектори. Містяни майже дві доби були відрізаними від водопостачання. А такої бажаної гарячої води довелось чекати тиждень. В чому причини таких масових негараздів та чи не повториться ситуація в найближчому майбутньому, «ГР» запитав у мера міста Ігоря Сапожка

– Ігоре Васильовичу, що стало основ­ною причиною аварії на центральному каналізаційному колекторі та де власне стався перший провал?

Ігор Сапожко: Спочатку обвал колектора відбувся біля КНС-3 в районі Промвузла. Потім мережі не витримали на бул. Незалежності в районі 14 будинку, потім по вулиці Героїв Небесної Сотні в районі ЗОШ №9.
Якщо говорити про причину, яка безпосередньо призвела до аварії, то давайте згадаємо, що напередодні пройшов залповий проливний дощ. Лічильник на очисних спорудах в день залпу показував цифру 32 тис. куб. м. за добу. Це при тому, що очисні споруди за проектною потужністю розраховані на 22,6 тис. кубів на добу. Ось і причина.
Каналізаційні мережі наповнювались водою, очисні не встигали впоратись з таким напором, на 0,5–1 атм. збільшився тиск на мережу, і відразу стало видно слабкі місця – труби почали просто обвалюватись. Це що стосується центрального колектора на бул. Незалежності, який фактично приймає стоки з усього міста.
Дещо інша причина аварії на вул. Ге­роїв Небесної Сотні. Там теж частина труби обвалилась, але ми під час ліквідації наслідків аварії на Незалежності під подпором тримали КНС, тому каналізаційні мережі були постійно під тиском і врешті не витримали навантаження.
Ще одна причина – безперечно, це зношеність мереж. Враховуючи, що по бул. Незалежності колектор прокладали в 1978 році, ми розуміємо, що він свій термін експлуатації вичерпав повністю.

– Зрозуміло, що де і коли може статись аварія, передбачити неможливо. Але, якщо всі знають, що мережі зношені, чому в місті не проводились планові роботи, аби попередити можливі аварійні ситуації?

Ігор Сапожко: Давайте поч­немо з того, що все величезне господарство колишнього КП «Бровариводоканал» – а це і водо­­забірні та водоочисні споруди, і каналізаційні очисні споруди, і каналізаційні насосні станції, і мережі водо­постачання та водовідведення, – перейшло в комунальну власність міста Бровари лише в 2010 році.
Два роки перед цим ми боролись з обласним керівництвом, щоб ця передача врешті відбулась. У 2009 році стратегічно важливе для нас підприємство опинилось на межі банкрутства. Це був критичний момент, все місто могло залишитися без води.
Перші проблеми з очисними спорудами почались ще в 2004–2005 роках через перенасиченість, натомість за всі роки незалежності комунальне підприємство, тоді ще обласної ради, не вклало жодної копійки хоча б у їх ремонт.
Тобто, лише шість років ми є власниками мереж водопостачання і каналізації та інженерних об’єктів.
Враховуючи той стан господарства, який нам дістався – це дуже невеликий термін.
Коли ми приймали «Водоканал» – це було підприємство з величезними проблемами. Якщо підняти звіти тодішнього керівництва, то за рік проводили заміну максимум 100 м труби і то не планову, а аварійну. При тому, що більшість мереж збудовані ще в 70-і роки. Якщо казати відверто, то 5 останніх років перед передачею взагалі ніякі роботи не проводили.
Але за ці 6 років ми багато встигли. Якщо коротко, то ми замінили частину водогону, який подає питну воду на місто, для економії електроенергії встановили підвищувальні насоси з частотниками на ВОС, з метою запобігання аваріям на мережах водопроводу, а також безпеки населення міста перевели систему знезараження води з хлору на гіпо­хлорид. За кошти інвесторів збудовано водогін від вулиці Короленка до вул. Симоненка-Чорновола.
В цьому році ми вперше не отримуємо скарг на водопостачання від мешканців усього Старого міста – ми повністю завершили реконструкцію та будівницт­во нових мереж, аби підвищити тиск у водогоні. Це і прокладка з’єднаного водопроводу по вул. Коцюбинського, і будівництво нової гілки водогону діаметром 400 мм протяжністю 960 метрів по вул. Симоненка. Зараз прокладаємо мережі по вул. Пет­ропавлівській.
Крім того, замінили колектор по вул. Гру­шев­ського, запустили КНС в районі ЗОШ №6, яка 15 років була в неробочому стані, замінили колектор діамет­ром 300 мм по вул. Ярослава Мудрого (Кірова). Підготували проект по реконструкції КОС (ред. – каналізаційних очисних споруд). Плануємо виконати роботи по будівництву напірного колектора діаметром 300 мм на Торгмаші. Тобто, як бачите, у нас з’явився план, куди ми рухаємося. Необхідно зважати, що роботи на мережах потребують колосальних коштів.

– По бульв. Незалежності, де сталась аварія, якісь ремонтні роботи планували?

Ігор Сапожко: До речі, той колектор по Незалежності, зважаючи, що там були неодноразові прориви в районі ПТУ, ми почали міняти на новий ще минулої осені. Буквально тижня нам не вистачило, щоб його запустити.
Це було будівництво нового колектора паралельно існуючому. Роботи були передбачені в інвестиційній програмі КП «Броваритепловодоенергія». В принципі, по графіку робіт здача в експлуатацію нової гілки мала відбутись в перших числах листопада. Ми просто не встигли підключитись планово.
З іншого боку те, що були збудовані нові мережі і була можливість в них врізатись, значно скоротило терміни ліквідації аварії. Адже спочатку працівники КП «Броваритепловодоенергія» намагались проводити розчистку вручну, що не дало бажаного результату. Враховуючи аварійну ситуацію, довелось робити перепідключення в екстреному режимі.

– Що Ви можете сказати по перехрестю вул. Грушевского та Героїв Небесної Сотні? Чи є ризик обвалу мереж на цій ділянці?

Ігор Сапожко: На цьому перехресті жодних аварійних ситуацій не було. Через те, що під подпором стояли КНС, воді не були куди діватись. Люди все одно купували воду, набирали в бюветах і вреш­ті зливали в каналізацію. Навіть, коли було припинено водопостачання, каналізаційна система все одно працювала. Тому виникло підтоплення перехрестя.
Коли вода спала, фахівці провели візуальний огляд асфальтного покриття. Якихось нових тріщин чи деформацій виявлено не було. Трохи просів зливний колодязь, але за попередніми оцінками аварійної загрози це не становить. Щоб оцінити, наскільки підмило грунт та чи є ризики руйнації мереж та дорожнього покриття, необхідно провести відповідні експертизи. Управління ЖКГ отримало доручення і буде цим займатись.

– Останні роки Бровари активно розбудовуються, з’являються нові житлові комплекси, а отже зростає навантаження на мережі каналізації. Які заходи плануються для розширення пропускної спроможності мереж та реконструкції КОС?

Ігор Сапожко: По-перше, коли будуються та вводять в експлуатацію нові будинки, то відповідно до технічних умов, усі вони прописані на тимчасове каналізування до проведення реконструкції КОС.
Проект реконструкції очисних споруд у нас готовий. Планується збільшити проектну потужність КОС на 15 тис. куб. за добу. Вартість його реалізації складає близько 140 млн. грн.
Ми розуміємо, що винятково за рахунок інвесторів його реалізувати практично нереально. Та навіть для того, щоб залучати кошти інвесторів-забудовників, ми розробляємо положення, готуємо відповідні договори, формулу нарахування. А також механізми, як це буде враховуватись при розрахунку пайової участі у розвиток інфраструктури міста.
Окрім того, місто бере участь у ряді програм, в тому числі міжнародних, по частковому співфінансуванню проекту реконструкції. Залучаємо до вирішення питання і Мінекології. Нещодавно була проведена зустріч заступника міністра екології та начальника Броварського відділу капітального будівництва. Тому готуємо документи та будемо подавати проект на часткове державне фінансування. Впевнений, що спільними зусиллями нам вдасться реалізувати задумане.

– Яка зараз ситуація на центральному колекторі? Які першочергові кроки плануєте зробити, щоб ситуація, яка сталась минулого тижня, не повторилась?

Ігор Сапожко: Після того, як провели перепідключення нового колектора в районі ПТУ, спеціалісти КП «Броваритепловодоенергія» займались розчисткою обвалу, який стався на Промвузлі. Роботи по розчистці зруйнованої частини проводились в нічний час, коли знижено водо­споживання, і на сьогодні пропускна здатність колектора відновлена.
На цю сесію ми виносимо пропозицію від КП «Броваритепловодоенергія» замінити колектор в районі вул. Героїв Небесної Сотні до КНС на Шолом-Алейхема – це саме слабке місце на сьогоднішній день. Щодо термінів виконання робіт на цьому об’єкті – орієнтовно можна називати 1,5–2 місяці.
Крім того, необхідно будувати новий колектор діаметром 1000 мм від вул. Петлюри до КНС-3 на бульв. Незалежності в районі Промвузла. Тому будемо планувати і ці роботи.

Перелік виконаних робіт по водопровідно-каналізаційному господарству за 2011 - 2016 рр.

perelicperelic2

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ