БРОВАРИ +9
НБУ USD 27.96

Рятівна пігулка: як вилікувати сімейну медицину

Не раз і навіть не два на сторінках нашої газети піднімалося питання жахливих черг до терапевтів та педіатрів. Керівники первинного центру відверто підняли питання вкрай незадовільного забезпечення кадрами первинної ланки медицини. Можливо, за цей час ситуація виправилася?

Суперечлива реформа

Реформа системи охорони здоров’я стала предметом нищівної критики з боку представників громадськості, пацієнтів та й самих лікарів. Зміни в будь-якій структурі досить часто викликають незадоволення, багато питань, а часто й обурення. А тим більше, коли такі зміни незрозумілі людям і супроводжуються непопулярними кроками. Як результат – пацієнти не відчувають покращення якості обслуговування, а подекуди бачать навіть погіршення ситуації.
Вже зараз аналітики від медицини визнають – перший етап реформування свідчить, що мають місце як об’єктивні труднощі, так і значні негаразди у впровадженні змін.
На першому етапі реформ було відокремлено первинну і вторинну ланки медичної допомоги та створено мережу первинних закладів – центри первинної медико-санітарної допомоги та амбулаторії.
Надавати первинну допомогу повин­ні сімейні лікарі, які мають самостійно вирішувати 60–80% питань, з якими звертаються пацієнти. Базовими спеціальностями для сімейного лікаря є терапія та педіатрія.
Також він може лікувати неважкі травми, легкі хвороби зору, вуха-горла-носа, вести здорову вагітність, діагностувати деякі види онкозахворювань на ранніх стадіях, проводити щеплення, надавати невідкладну та інші види допомоги.
Тільки уявіть собі, наскільки професійним має бути такий спеціаліст! І врешті-решт – якою має бути зарплатня…
Реформу провели, ланки відокремили, а проблеми не те що не зникли, а ще більше загострилися і питання забезпечення кадрами залишається серед тих, що вимагають першочергового вирішення.

Інтерни питання не вирішили

Ні для кого не секрет, що середній вік лікарів первинної медицини у Броварах далеко за 40–50. З одного боку, досвід  – велика справа, лікар, який практикує досить довгий час, викликає довіру. Однак, досвідчені пенсіонери потихеньку йдуть на заслужений відпочинок, а на їх місце мали б приходити молоді інтерни, набиратися досвіду та «осідати» у Броварах.
На початку року добрими надіями на поповнення «молодою кров’ю» первинного центру ділився головний лікар Броварського центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов. Чекали поповнення інтернами у кількості аж п’яти осіб. Та не так сталося, як гадалося.
«Дійсно, до нас спрямували п’ять інтернів. Одну відразу відправили за наказом департаменту в клінічну інтернатуру на подальше навчання, ще одна практично відразу пішла в декретну відпустку. Третя не місцева, киянка, зараз активно шукає шляхи переведення у столицю. Ось і маємо тільки двох лікарів з п’яти очікуваних», – ділиться проблемами Ігор Кравцов.
Як утримати, підтримати та затримати надовго у місті молодь? Відповідь однозначна – надавати хоча б тимчасове, але житло.
«Потрібно знайти у місті приміщення, яке можна було б переобладнати під гуртожиток для медиків, щоб молодь мала хоч якийсь сенс залишатися у Броварах», – вважає депутат міської ради Тетяна Крилова.
Тому мусимо констатувати – місцева первинна медицина повільно, але впевнено наближається до статусу «дами поважного віку» і питання забезпечення кадрами залишається на порядку денному керівництва і міста, і первинного центру.

Ольга Підлісна

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ