БРОВАРИ +6
НБУ USD 28.01

УТЕПЛЮЄМОСЬ ЗА ПРОГРАМОЮ ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

Курс долару все вищий і вищий, тарифи на житлово-комунальні послуги все вищі та вищі. Лише кількість купюр у гаманцях українців залишається незмінною. Час заощаджувати! Про це знають українці, в цьому впевнена держава. Одна з державних пропозицій – долучення до урядової програми з утеплення житла. Згідно неї, держава частково відшкодовує суму кредиту фізичним та юридичним особам. На що саме користувачі програми можуть розраховувати, дізнавався “ГР”.

ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА З ЕНЕРГО ЕФЕКТИВНОСТІ: ЩО ПРОПОНУЮТЬ І З ЯКИМ ВІДСОТКОМ

В умовах зростання цін на «комуналку» своєрідним «рятівним колом» може стати Державна програма з утеплення житла. Особливе значення вона має для мешканців блочних і панельних будинків, які найбільше страждають від теплових втрат.

У поточному році на програму з утеплення житла з державного бюджету передбачається виділити 893, 3 млн. грн., що втричі перевищує суму, надану у 2015-му. Незважаючи на це, грошей на реалізацію програми вже не вистачає.

«Коштів на виплату компенсацій за напрямом «Придбання енергоефективних матеріалів та обладнання» для фізичних осіб вистачить лише на покриття кредитів, виданих до 5 липня 2016 р.», – повідомляє Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. У зв’язку з цим, з 06 липня 2016 р. банками тимчасово припинено видачу «теплих» кредитів за цим напрямом.

І все ж,програма продовжує працювати. На реалізацію яких її напрямів коштів вистачає, дивіться у табличці 1.

yteplenya2

Як бачимо, урядова програма енергозбереження, затверджена постановою КМУ від 17.10.2011 р. № 1056, сьогодні працює не в повному обсязі. Так, фізичні особи не зможуть отримати передбачене постановою 30-відсоткове відшкодування частини кредиту за напрямом «придбання енергоефективних матеріалів та обладнання». Втім, у майбутньому все можливо. Держенергоефективності України працює у цьому напрямку. Вже розроблено проект рішення уряду про виділення додаткових коштів і направлено його на погодження до Мінфіну та Мінекономрозвитку.

Що ж до ОСББ та ЖБК, то для них у питанні отримання «теплих кредитів» нічого не змінилося. Більш того – у Броварах для них розроблена ще й міська програма.

В БРОВАРАХ ВПРОВАДЖУЮТЬ ВЛАСНУ ПРОГРАМУ

Поки в Києві шукають додаткові кошти на відшкодування компенсацій по «теплим» кредитам, у Броварах самостійно виділяють кошти на задоволення потреб ОСББ та ЖБК. З міського бюджету в поточному році на програму з впровадження енергозберігаючих проектів прогнозується виділити 250 тис. грн. Суть механізму аналогічна державній програмі: з міського бюджету відшкодовується позичальникам – ОСББ і ЖБК – частина кредитних коштів, залучених на впровадження заходів з підвищення енергетичної ефективності багатоквартирних будинків, а саме:

• на заходи з утеплення будинків (утеплення фасадів, встановлення двокамерних вікон з енергозберігаючим склом тощо);

• на придбання та облаштування систем опалення (теплолічильників, обладнання та матеріалів для термомодернізації, систем сонячного теплопостачання тощо);

• інші заходи з підвищення ефективності використання ресурсів (лічильники активної електричної енергії, модернізація систем освітлення тощо). 

Броварські ОСББ (а їх кількість на 26.07.2016 р. складає 74) можуть претендувати на відшкодування частини кредиту з міського бюджету у розмірі до 25% від максимального розміру основно суми (тіла) кредиту, але не більше 100 тис. грн. за одним кредитним договором. І це понад заявлені державою відшкодування за урядовою програмою. Але щоб програма запрацювала, ще потрібне укладення генерального договору про співробітництво між Управлінням житлово-комунального господарства міської ради та банківськими установами. Тож залишається сподіватися, що формальності встигнуть владнати ще до холодного сезону.

ЧОМУ ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА НЕ ЦІКАВА ОСББ ТА ЖБК?

Незважаючи на те, що державна програма працює, а кошти нібито виділяються, у броварських ОСББ вона не користується попитом. До банків, що надають «теплі» кредити, ОСББ дійсно звертаються, але лише для того, щоб поцікавитися, а не скористатися можливою послугою. Причина: зневіра у підтримці держави та невпевненість у завтрашньому дні.

«Враховуючи доходи людей, що на сьогодні зменшилися, спостерігаючи постійне зростання ціни на газ, опалення, воду, не кожний може дозволити собі брати кредити. Я не впевнений в тому, що всі мешканці, (а в будинку, що знаходиться під моїм керівництвом, 288 квартир) підпишуться на це і зможуть сумлінно виплачувати суму за кредитом», – розказав «ГР» один з голів ОСББ нашого міста.

А от у столичних ОСББ державна програма з енергоефективності не викликає сумнівів. Згідно інформації, розміщеної на сайті Держенергоефективності України, лише за один тиждень липня до програми долучилося 9 ОСББ. В Києві таким результатам радіють: «Нарешті люди повірили у «теплі кредити» і тепер вважають їх не ярмом, а реальною допомогою держави», – наголосив Голова Держенергоефективності України Сергій Савчук.

Як бачимо, думки розділилися і те, що набирає обертів в столиці, не користується попитом в області.

Сумнівів не викликає лише одне: банкіри з «теплими кредитами» працювати готові! Отримати їх можна у трьох установах Ук раїни: «Ощадбанку», «Укргазбанку» та «Укрексімбанку». Ми звернулися до «Укргазбанку» і дізналися про основний пакет документів та умови кредитування.

ЗА «ТЕПЛИМ КРЕДИТОМ» ДО “УКРГАЗБАНКУ”

Оформлення «теплого», як і будь-якого іншого кредиту, починається з підготування пакету документів. В подальшому банк самостійно потурбується про передачу інформації до Держенергоефективності для отримання відшкодування частини кредиту від держави.

Чи є якісь особливості під час оформлення «теплого кредиту»?

«Звичайно. Кожний випадок індивідуальний. Перше, на що звертаємо увагу – чи є субсидія за адресою, де будуть проводитися роботи, чи дійсна вона. Також дивимося на вік клієнта. Оскільки термін кредиту для фізичної особи дорівнює 3 рокам, максимальний вік людини на момент звернення має бути не більше 62 років», – розказала нам начальник Броварського відділення «Укргазбанку» № 39 Наталія Карпенко.

В «Укргазбанку» також дізналися про основні умови кредитування (табличка 2).

yteplenya1

Як бачимо, з боку банкірів для «теплих» кредитів – зелене світло. Але останнє слово – за державою! Тому чи долучатися до заходів з підвищення енергоефективності, чи вірити у підтримку держави – вирішуєте тільки ви. Ми ж перед оформленням «теплого кредиту» радимо зважити всі «за» та «проти» і дізнатися, чи є серед ваших знайомих такі, хто долучився до програми. Можливо, саме їхній досвід стане ще одним кроком для прийняття вами остаточного рішення.

Людмила Бондаренко

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні статті

П’ятниця, 16 квітня 2021, 10:31
Четвер, 15 квітня 2021, 15:19

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ