БРОВАРИ +18
НБУ USD 27.63

Сам собі інженер, сам собі кочегар Чи можна перейти на індивідуальне опалення

Чи можливо частково відмовитися від послуг тепломережі та встановити індивідуальне опалення в своїй квартирі? Питання складне та неоднозначне. Давайте розбиратися разом.

Хочу, можу і майже вмію

Багато власників житла у багатоквартирних будинках не дуже-то задоволені послугами з централізованого опалення. Воно то є, то немає, причому від температури на вулиці температура батарей може ніяк не залежати. Адже хочеться, щоб у люті морози у квартирі було тепло, а погожим весняним днем батареї не смажили, як в люту холоднечу. До того ж, теплогенеруючі компанії не втомлюються «радувати» своїх клієнтів не дуже гуманними цінниками на тепло. А держава останнім часом так активно «дбає» про добробут простого українця, що від її турботи вже в очах темніє.

Звичайно, можна розрубати цей «гордіїв вузол» і просто побудувати собі заміський дім, де все буде залежати тільки від вас. Але такий варіант, погодьтеся, по кишені не кожному.

При певній вправності років 7–8 тому можна було добитися індивідуального опалення в багатоквартирному будинку. А що зараз? Чи можуть сучасні Кулібіни переобладнати власні оселі на автономні та відокремлені «республіки»?

Навіть якщо не можна, але дуже хочеться – то можна! Саме так стверджують самодіяльні майстри та щедро діляться досвідом – «як я «зробив» тепломережу» у соцмережах. Різноманітні сайти рясніють практичними порадами, технічними розробками та майстер-класами з впровадження у життя «ідеї-фікс» – створення індивідуального опалення у своєму квартирному Парадизі. Надивишся такого, начитаєшся і дійсно віриш – для людини з інтелектом нічого неможливого немає!

Дві сторони медалі

Зауважимо, що створення повністю автономної, індивідуальної схеми опалення житла у багатоквартирному будинку має дві сторони питання: юридичну і технічну. Як стверджує всюдисущий інтернет, технічну сторону питання вирішити набагато легше – сучасні виробники пропонують найширший вибір індивідуальних опалювальних систем: від найпростіших тепловентиляторів до просунутих комплексів, що працюють від поновлюваних джерел енергії. А ось з юридичним оформленням виходу у «вільне опалювальне плавання» все набагато складніше.

Ми розглянемо найбільш кардинальний варіант – повне відключення від магіст­ральних систем опалення. Перш за все, вам доведеться позбутися від усіх джерел тепла у себе в квартирі.

У новобудовах це можна зробити дуже просто – в таких будинках, як правило, практикується горизонтальна розводка теплоносія, тобто індивідуально в кожну квартиру. А якщо при цьому на квартиру встановлений індивідуальний лічильник, то тут і відрізатися не потрібно. Вам достатньо буде просто перекрити вентиль і рахунок оплати тепла на вашу квартиру заморозиться.

А ось з будинками старої побудови справа набагато складніша. Справа в тому, що індивідуального підведення тепла в таких будинках просто немає. Труби теплопостачання проходять з однієї квартири в іншу по стояку. Внаслідок цього прибрати опалювальні прилади в квартирах, розташованих на середніх поверхах багатоквартирних будинках, швидше за все, не вийде.

Ну, це, так би мовити, технічна сторона. Гіпотетично, «індивідуалку» поставити не так вже й складно, однак…

З позицій законності

А от з позицій законності таке переобладнання є абсолютно незаконним і швидше за все, дозволу на влаштування індивідуального опалення в квартирі вам отримати, навіть пройшовши не одне коло судів, не вдасться. Судіть самі.

«Власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньо­будинкової системи опалення, яка відноситься до інженерної системи будинку, як цілісного майнового комплексу. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від’єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців, що є неприпустимим за Цивільним кодексом України», – офіційно попереджає Регіональна газова компанія «Київоблгаз».

Цілком солідарне з Облгазом і Міні­стерст­во регіонального розвитку Украї­ни: «Згідно чинної постанови Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. №1268, передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача, а відключення багатоквартирних будинків з ініціативи всіх мешканців даного будинку. Виходячи з вищевказаного, встановлення індивідуального опалення можливе тільки за умови відключення всього багатоквартирного житлового будинку від системи центрального опалення».

Оскільки системи опалення та гарячого водопостачання будинку є спільною власністю всіх власників приміщень у багатоквартирному будинку, то власник окремого приміщення не має права самовільно змінювати ці системи та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання без дозволу всіх інших співвласників. А ще фахівці попереджають – переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньобудинкової системи опалення.

У вашій квартирі по одному з стояків холодні батареї? Перш, ніж жалітися на Тепломережу, спробуйте дізнатися – а чи не вирішив хтось з ваших сусідів облаштувати собі індивідуальну оазу.

«У нас бувають такі випадки, коли сусіди без погодження з іншими мешканцями, від’єднуються від загальної системи. Потім починається опалювальний сезон і виявляється, що таке втручання принесло купу негараздів для багатьох людей. Наприклад, один з мешканців будинку по Незалежності, 11 без погодження та самовільно зробив собі «індивідуалку», а від того уже два роки потерпає увесь під’їзд», – наводять прик­лад фахівці «Броваритепловодоенергії».

Адже цей спритний власник не допускає фахівців, навіть щоб провести так звану розвоздушку системи на початку опалювального сезону.

До того ж, мешканці квартир з низьким рівнем доходів, які фінансово неспроможні встановити у своїх квартирах систему індивідуального опалення, стануть заручниками ситуації та змушені будуть платити більшу ціну за послуги з централізованого опалення.

Тому робимо висновок – якщо ви дійсно хочете облаштувати автономне опалення у своїй оселі, домовляйтеся з сусідами, адже тільки за письмової згоди усіх мешканців будинку можливе законне від’єднання від мереж та встановлення індопалення, але не на окрему квартиру, а на увесь будинок. У протилежному випадку ваша діяльність абсолютно незаконна та небезпечна для оточуючих.

Ольга Підлісна

opalenya

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Найбільш популярні

Четвер, 15 квітня 2021, 10:43
Вівторок, 30 березня 2021, 13:29

Останні статті

Вівторок, 11 травня 2021, 14:14

ПІДПИСАТИСЯ НА НОВИНИ